• Dansk
  • English

Kontaktbibliotekarer i VIA Bibliotek

​VIA Bibliotek betjener alle VIA’s uddannelser og har mindst én kontaktbibliotekar tilknyttet hver uddannelse.

CampusUddannelseKontaktbibliotekarE-mailTelefon
Aarhus C
 AdministrationsbachelorTine Bechtbec@via.dk 87 55 17 94​
Gudrun Hansenguha@via.dk 87 55 16 79

Architectural Technology and Construction Management
Anne Haslund Jønssonanhj@via.dk87 55 16 85
Beklædningshåndværker
Gitte Jensen

gj@via.dk 

87 55 17 68
Tine Bechtbec@via.dk 87 55 17 94​
Lene Nørskov Langelnla@via.dk 87 55 17 69

Bygningskonstruktør

​Anne Haslund Jønsson

anhj@via.dk

87 55 16 85
Design og Business 
Gitte Jensen

gj@via.dk 

87 55 17 68
Tine Bechtbec@via.dk 87 55 17 94​
Lene Nørskov Langelnla@via.dk 87 55 17 69

Global Business Engineering

Vibe Louise Kromann Aachmann

vibe@via.dk​ 

87 55 17 74
Lærer
Lene Nørskov Lange

lnla@via.dk 

87 55 17 69
Gitte Jensengj@via.dk 87 55 17 68
Dorthe Brauner Sejersendobs@via.dk​ 87 55 17 73
Multiplatform Storytelling and Production 
Niels Breüner

nb@via.dk 

87 55 16 98
   
Pædagog
Niels Breüner

nb@via.dk 

87 55 16 98
Signe Nielsensini@via.dk   87 55 16 90
Socialrådgiver
Gudrun Hansen

guha@via.dk 

87 55 16 79
Signe Nielsensini@via.dk   87 55 16 90
Tine Bechtbec@via.dk 87 55 17 94​

Value Chain Management 

Dorthe Brauner Sejersen

dobs@via.dk​ 

87 55 17 73
Aarhus N
 BandagistTrine Nedergaard Jensen trje@via.dk 87 55 16 62
BioanalytikerLærke Bjerg Gadelbga@via.dk87 55 16 66
ErgoterapeutTrine Nedergaard Jensentrje@via.dk87 55 16 62
Ernæring og sundhedJette Greve Hougesenjegh@via.dk 87 55 16 40
EVU Innovation og karriere
EVU Ledelse og styring
EVU Pædagogik, børn og ungeNiels Breünernb@via.dk 87 55 16 98
EVU Social diplom og diplom i KriminologiSigne Nielsensini@via.dk   87 55 16 90
EVU Sundhedsfaglig diplomJette Greve Hougesenjegh@via.dk 87 55 16 40
EVU SundhedsplejerskeLærke Bjerg Gade lbga@via.dk 87 55 16 66
FysioterapeutTrine Nedergaard Jensentrje@via.dk87 55 16 62
Global Nutrition and Health EducationJette Greve Hougesenjegh@via.dk 87 55 16 40
SygeplejerskeMaria Viftrup Schneider msch@via.dk 87 55 16 70
Herning
 DesignteknologAnja Egedius Sørensenaes@via.dk 87 55 16 86
Design & Business
Materialeingeniør
Tekstildesign
Holstebro
 BygningskonstruktørMerete Hjort mehj@via.dk 87 55 16 68
 Produktionsingeniør
 Ergoterapeut Mai Aggerbeck mai@via.dk 87 55 16 73
 Fysioterapeut
 Lærer

Anne-Vibe Sellner

avse@via.dk

87 55 17 62
 PædagogKenneth Stampe Schrøder

kss@via.dk

87 55 17 57
 SocialrådgiverAnne-Vibe Sellneravse@via.dk 87 55 17 62
 SygeplejerskeMai Aggerbeck mai@via.dk 87 55 16 73
Horsens
 BusinessAnne Sofie Vinge asov@via.dk87 55 16 84​
 ByggeriGrethe Kristensen grkr@via.dk87 55 16 83
 IngeniøruddannelserAnja Egedius Sørensen aes@via.dk 87 55 16 86
 Pædagogik & SamfundUlla Buch Nilsonulb@via.dk 87 55 16 46
 Pædagogisk Assistent Uddannelse (PAU) 
 Sundhed Birgit Truelsen Larsen bitl@via.dk 87 55 16 88
Ikast
 PædagogLaura Panduro Kjeldsenlpak@via.dk87 55 16 51
Nr. Nissum
 HFAnne-Vibe Sellneravse@via.dk 87 55 17 62
 Lærer
Randers
 LærerVibe Louise Kromann Aachmannvibe@via.dk87 55 16 74
 Psykomotorik
 PædagogSigne Nielsensini@via.dk 87 55 16 90
 SygeplejerskeCharlotte Qvist char@via.dk 87 55 21 91
Silkeborg
 LærerClaus Bjerg cbj@via.dk87 55 17 83
 Sygeplejerske Tine Furbo Lindtifl@via.dk87 55 16 89
Skive
 LærerAnja Toft Ingwersen ati@via.dk 87 55 17 55
Viborg
 Administrationsbachelor

Kenneth Stampe Schrøder

kss@via.dk

87 55 17 57

 PædagogSusan Y. Stanley

ssta@via.dk

87 55 17 85
 Pædagogisk Assistent Uddannelse (PAU) Susan Y. Stanleyssta@via.dk87 55 17 85
 SygeplejerskeAnja Toft Ingwersen ati@via.dk 87 55 17 55